Rugby Borough Council election, the full results ward by ward

No Caption ABCDE

No Caption ABCDE

0
Have your say

FIND out how your ward’s candidates got on in our comprehensive round-up of the results, sourced from Rugby Borough Council’s website. See our other online election coverage for comment and analysis of today’s main election stories.

ADMIRALS AND CAWSTON WARD

ALLANACH Richard John - Liberal Democrats - 100

BIRKETT Steve - Labour Party Candidate - 641

BUTLIN Peter James - The Conservative Party Candidate - 709 - ELECTED

CROWLEY Kate - Green Party - 179

FLETCHER Hilda Esme - Liberal Democrats - 102

HARDGRAVE Tom - Liberal Democrats - 91

MCNALLY Marie Angela - Labour Party Candidate - 617

STOKES Michael Thomas - The Conservative Party Candidate - 691 - ELECTED

WEBB - Alan Charles - Labour Party Candidate - 571

WILLIAMS Mark Antony - The Conservative Party Candidate - 685 - ELECTED

Turnout - 30.16 per cent

BENN WARD

HARRIS Bert - Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 177

LYTTLE Lorna - The Conservative Party Candidate - 258

MAHONEY Tom - Labour Party Candidate - 820 - ELECTED

O`ROURKE Maggie - Labour Party Candidate - 824 - ELECTED

PALLOT Ted - Liberal Democrats - 180

PICKER Ian James - The Conservative Party Candidate - 255

SANDISON Claire Louise - Liberal Democrats - 175

SHERA James Masih - Labour Party Candidate - 819 - ELECTED

WILLIAMS Nicola - The Conservative Party Candidate - 256

WRIGHT Steven Michael - Green Party - 252

Turnout - 26.53 per cent

BILTON WARD

HOLMAN Chris - Liberal Democrats - 373

HUMPHREY Craig - The Conservative Party Candidate - 1134 - ELECTED

JONES Stephanie - Labour Party Candidate - 643

KENNEDY-GEORGE Lesley Mary - Liberal Democrats - 397

PARKER Lisa Anne - The Conservative Party Candidate - 1004 - ELECTED

ROBERTS Stephen James - Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 299

WRIGHT David Alan - The Conservative Party Candidate - 968 - ELECTED

Turnout - 38.77 per cent

CLIFTON, NEWTON AND CHURCHOVER WARD

HUNT Leigh Simone - The Conservative Party Candidate - 332 - ELECTED

WESTON Steve - Labour Party Candidate - 175

Turnout - 34.59 per cent

COTON AND BOUGHTON WARD

BASTOCK Adam William - Green Party - 287

CRANHAM David Dick - The Conservative Party Candidate - 512 - ELECTED

ROBBINS Carolyn Ann - The Conservative Party Candidate - 647 - ELECTED

WALTON Helen Barbara - The Conservative Party Candidate - 535 - ELECTED

WEBB Mary Jean - Labour Party Candidate - 484

Turnout - 23.62 per cent

DUNSMORE WARD

COX Doreen - Labour Party Candidate - 460

DAVIES Suzanne Louise - Liberal Democrats - 324

FRANCIS Graham Lawrence - The Conservative Party Candidate - 1058 - ELECTED

LOWE Ian Stanley - The Conservative Party Candidate - 1033 - ELECTED

O`DWYER Beatrice Josephine - Liberal Democrats - 304

ROBERTS Howard David - Independent - 1281 - ELECTED

SPIERS Ian - The Conservative Party Candidate - 868

Turnout - 39.48 per cent

EASTLANDS WARD

FRANCIS Ian Graham - The Conservative Party Candidate - 326

GODDEN Phil - Green Party - 306

JOHNSON Robert - Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 223

KEELING Dale - Liberal Democrats - 567 - ELECTED

NEWSOME Paul Michael Samuel - The Conservative Party Candidate - 300

RICHARDS Owen Keir - Labour Party Candidate - 497

ROODHOUSE Sue - Liberal Democrats - 810 - ELECTED

SANDISON Neil James - Liberal Democrats - 722 - ELECTED

WHYMENT Scott Oliver - The Conservative Party Candidate - 340

Turnout - 27.92 per cent

HILLMORTON WARD

ALLEN Nigel David - The Conservative Party Candidate - 662 - ELECTED

ARUNGWA, Maria - Labour Party - 451

BROWN Kieren - Labour Party Candidate - 534

DOUGLAS Tim - Liberal Democrats - 207

ELSON Dave - Liberal Democrats - 255

GOODWIN David John - Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 119

LAWRENCE Kathryn Margaret - The Conservative Party Candidate - 706 - ELECTED

SEWELL Bill - The Conservative Party Candidate - 804 - ELECTED

SLINGER John Anthony - Labour Party Candidate - 427

UPSTONE Jess - Liberal Democrats - 334

Turnout - 38.90 per cent

LEAM VALLEY WARD - UNCONTESTED

HAZELTON Robin - The Conservative Party Candidate - ELECTED (Uncontested)

NEW BILTON WARD

AVIS Tina - Labour Party Candidate - 683 - ELECTED

CADE Chris - The Conservative Party Candidate - 406

HARRINGTON Emma - The Conservative Party Candidate - 390

HULL Charlie - The Conservative Party Candidate - 334

MACGREGOR Ally - Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 141

MCNALLY Rob - Labour Party Candidate - 630 - ELECTED

MISTRY Ish - Labour Party Candidate - 709 - ELECTED

REYNOLDS Peter Stephen - Green Party - 195

SANDISON Roy Leonard - Green Party lead candidate - 241

Turnout - 25.52 per cent

NEWBOLD AND BROWNSOVER WARD

BRYANS James - Green Party - 155

COLES Andy - Labour Party Candidate - 649 - ELECTED

DAHMASH Yousef - The Conservative Party Candidate - 415

DUNLEAVY Lorna Beryl - Green Party lead candidate - 173

EDWARDS Claire - Labour Party Candidate - 628 - ELECTED

SMITH Bill - Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 145

SRIVASTAVA Ram - Labour Party Candidate - 576 - ELECTED

WALTON Martin - The Conservative Party Candidate - 467

WATTS Rachel Elizabeth - The Conservative Party Candidate - 465

Turnout - 25.53 per cent

PADDOX WARD

DODD Richard James - Liberal Democrats - 1231 - ELECTED

MISTRY Hash - The Conservative Party Candidate - 340

NEW Noreen Coral Marion - Liberal Democrats - 1077 - ELECTED

POOLER Marc James - The Conservative Party Candidate - 299

ROODHOUSE Jerry - Liberal Democrats - 1164 - ELECTED

STANLEY Nigel Edward - Labour Party Candidate - 480

TOMPSETT Stephen Anthony - The Conservative Party Candidate - 396

WOLFSKEHL David - Green Party - 280

Turnout - 37.69 per cent

REVEL AND BINLEY WOODS WARD

GARCIA Belinda - The Conservative Party Candidate - 972 - ELECTED

GILLIAS Tony - The Conservative Party Candidate - 1211 - ELECTED

TIMMS Heather Mary - The Conservative Party Candidate - 1132 - ELECTED

WATSON Jo - Labour Party Candidate - 700

Turnout - 35.51 per cent

ROKEBY AND OVERSLADE WARD

AVIS Howard Mark - Labour Party Candidate - 615 - ELECTED

DAYNES Emma - Labour Party Candidate - 564

FRANCIS Matthew David - The Conservative Party Candidate - 613 - ELECTED

GOODCHILD Laurence Stephen - Green Party - 205

HOTTEN Gwen - Liberal Democrats - 491

KAUR Kam - The Conservative Party Candidate - 612 - ELECTED

LEWIS Bill - Liberal Democrats - 504

MERRITT Dave - Liberal Democrats - 372

WATTS Teri - The Conservative Party Candidate - 557

WEEKES Julie - Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 125

WELLS John Francis - Labour Party Candidate - 496

Turnout - 37.49 per cent

WOLSTON AND THE LAWFORDS WARD

BRAGG Sally Drayton - The Conservative Party Candidate - 939 - ELECTED

CASTLE Paul - Labour Party Candidate - 489

MCLAREN Pete - Trade Unionists and Socialists Against Cuts - 289

POOLE Derek - The Conservative Party Candidate - 894 - ELECTED

RODERICK Ellie - Green Party - 361

WATSON Claire - The Conservative Party Candidate - 833 - ELECTED

WYATT Pat - Independent - 324

Turnout - 33.76 per cent

WOLVEY AND SHILTON WARD

BEVIN Robert Charles - Labour Party Candidate- 225

PACEY-DAY Chris - The Conservative Party Candidate- 465 - ELECTED

Turnout - 36.18 per cent