RUGBY BOROUGH COUNCIL ELECTIONS: The results

0
Have your say

The votes for the 2011 Rugby borough elections are now in.

The Conservatives gain one seat from the Liberal Democrats in the Dunchurch and Knightlow ward.

ADMIRALS

Steve BIRKETT – Labour - 811 votes

Tom HARDGRAVE – Liberal Democrat - 166 votes

Steve LAFFY – Green Party - 139 votes

Mark WILLIAMS – Conservative - 1,068 votes ELECTED

BENN

Chris PACEY-DAY – Conservative - 503 votes

Paul SANDISON – Green Party - 248 votes

Brian WHISTANCE – Labour - 848 ELECTED

BILTON

Lesley GEORGE – Liberal Democrat - 330 votes

Marie MCNALLY – Labour - 521 votes

Stephen ROBERTS – Trade Unionists & Socialists Against Cuts - 122 votes

David WRIGHT – Conservative - 1,230 votes ELECTED

BROWNSOVER NORTH

Dianna HARDGRAVE – Liberal Democrat - 168 votes

Peter REYNOLDS – Green Party - 144 votes

Carolyn ROBBINS – Conservative - 998 votes ELECTED

John WELLS – Labour - 471 votes

BROWNSOVER SOUTH

Clive DUNKLEY – Trade Unionists & Socialists Against Cuts - 122 votes

Claire EDWARDS – Labour - 490 votes ELECTED

Belinda GARCIA – Conservative - 397 votes

CALDECOTT

Maria ARUNGWA – Labour - 341 votes

Deepah BROJOMOHUN – Conservative - 576 votes

Sue ROODHOUSE – Liberal Democrat - 971 ELECTED

Julie WEEKES – Trade Unionists & Socialists Against Cuts - 85 votes

DUNCHURCH AND KNIGHTLOW

Graham FRANCIS – Conservative - 1,614 votes ELECTED

Chris HOLMAN – Liberal Democrat - 560 votes

Pete MCLAREN – Trade Unionists & Socialists Against Cuts - 88 votes

Steve WESTON – Labour - 404

EARL CRAVEN AND WOLSTON

Derek POOLE – Conservative - 1,448 votes ELECTED

Ellie RODERICK – Green Party - 171 votes

John SLINGER – Labour - 539 votes

EASTLANDS

Bert HARRIS – Trade Unionists & Socialists Against Cuts - 67 votes

Paul NEWSOME – Conservative - 495 votes

◦Owen RICHARDS – Labour - 506 votes

◦Neil SANDISON – Liberal Democrat - 1,057 votes

HILLMORTON

◦Nigel ALLAN – Conservative - 940 votes ELECTED

◦Dave ELSON – Liberal Democrat - 329 votes

◦David GOODWIN – Trade Unionists & Socialists Against Cuts - 117 votes

◦Nigel STANLEY – Labour - 614 votes

LEAM VALLEY

Geoffrey DEWHIRST – Trade Unionists & Socialists Against Cuts - 157 votes

Robin HAZELTON – Conservative - 812 votes ELECTED

NEW BILTON

Edward PALUSINSKI – Conservative - 587 votes

Roy SANDISON – Green Party - 171 votes

Jess UPSTONE – Liberal Democrat - 170 votes

Don WILLIAMS – Labour - 970 votes ELECTED

NEWBOLD

Lorna DUNLEAVY – Green Party - 272 votes

Ram SRIVASTAVA – Labour - 876 votes ELECTED

Teri WATTS – Conservative - 546 votes

OVERSLADE

Howard AVIS – Labour - 677 votes

Laurence GOODCHILD – Green Party - 178 votes

Kam KAUR – Conservative - 884 votes ELECTED

Beatrice ODWYER – Liberal Democrat - 159 votes

PADDOX

Phil GODDEN – Green Party - 83 votes

Rob MCNALLY – Labour - 244 votes

Noreen NEW – Liberal Democrat - 612 votes ELECTED

Stephen TOMPSETT – Conservative - 348 votes

RYTON-ON-DUNSMORE

Sarah BENNETT – Green Party - 150 votes

Ian SPIERS – Conservative - 443 votes ELECTED