Another fantastic win for talented juniors

No Caption ABCDE

No Caption ABCDE

0
Have your say

Rugby & Northampton built on their recent success by taking another clear victory in the 2nd Round of the National Young Athletes League at Peterborough on Sunday.

On a cold and breezy day, the team finished with over 900 points, 100 clear of nearest rivals Notts AC and a further 160 clear of host club Nene Valley Harriers and Marshall Milton Keynes AC.

n The Under 17 boys had another stellar afternoon, despite a number of key absences caused by school examinations, resulting in 10 places not being filled.

Sprints and Hurdles continue to be a dominant area. Ciaran Wardle, produced a 100 and 200m double, winning in 11.4 and 22.5s respectively.

In the 400m Clinton Osoba-George stepped in to take a fine 2nd place in 55.1s and Luke Towsend took a superb double victory in the 100 and 400m hurdles, recording 13.8s in the sprint event and a personal best of 59.6s in the longer race.

In the B races Rotimi Segun took 1st in the 100m in a seasons best 11.5s and 2nd in the 400m with 55.7s and there was a comfortable win for Osoba-George in the 200m where he clocked a seasons best of 23.1s.

In middle distance Tom Charteress continued his excellent form, winning the 800m in 2m 1.5s, with Adam Wright taking the B race with a PB of 2m 2.8s.

There was a stoic effort from Harry Hughes, who took on the 3,000m and the 1,500m steeplechase, coming away with a pair of 3rd place finishes, in 9m 58.7s and 5m 16.9s respectively.

In the field there was a welcome return for Cage Boons, who took 2nd place in the Triple Jump, leaping 12.03m and also won the B events in Shot, putting 9m 6cm and Long Jump, 5.88m.

There were also good performances in A events from Luke Bromley, 10m 31cm for 2nd place in the Shot and Jacob North who sent the Hammer out to a personal best of 40m 44cm to take 3rd place.

The day ended with relay success for Bromley, Segun, Townsend and Wardle, who dominated the 4x100m in a time of 45.1s. The 4x400m squad of Wright, Hughes, Wardle and Sam Sherratt, recorded a respectable 3m 41.1s to take a well earned 2nd place.

n The Under 17 women were also weakened by examination pressures, but thankfully managed to cover most events.

Grace Adeyinka performed with her usual consistency, finishing 3rd in a competitive 200m, in 27.2s and finishing with a season’s best 43.1s in the 300m.

Ella Forsyth competed in both hurdles races, finishing 5th in a quality 80m event in 13.2s and a solid 2nd in the longer 300m event in 50.1s.

In the B races there were promising runs from Katie Clubb, 1st place on her debut in the 300m hurdles, with an excellent 50.2s and Megan Exley who also set a pb in winning the 300m in 44.3s.

There were some excellent runs in the middle distance events with Amy Dunstan, winning the 800m in a well judged 2-22.8s with B Race winner Mary Hughes just behind her in a personal best of 2-23.8s.

Hughes later finished 2nd in the 3,000m in 11-43.4s and there was another consistent run from Genevieve Roberts, who was a close 3rd in the 1500m with 5-28.5s.

There were mixed fortunes in the field events with the cold conditions making it less than ideal for throwing.

Despite this, there was success later in the day in the Javelin with Megan Moran, recording a personal best of 33.90m to win, with Megan Exley also recording a PB close behind with 33.38m to take the B event.

The scale of this victory was demonstrated by the 3rd best throw of the competition being 22m.

Elsewhere, Mikayla Butler was 2nd in the Discus, with a pb of 26.93m, Megan Moran got another pb in the Shot to take 4th place with a Put of 7m 66cm and Gemma Scales, finished a creditable 3rd in the Hammer, also taking wins in the B events for Shot, with a PB of 7.60m and Discus with 24.81m.

The breeze made jumping particularly difficult, but Courtney Smith made light work of the High Jump, winning with a best of 1.51m and Ella Forsyth took 3rd place in the Long Jump recording 4.60m. In the Relays both the 4x100 and 4x300 resulted in victories.

The sprint event was won in 53s by Adeyinka, Forsyth, Smith and Ellie Sobers.

In the longer event the squad completed victory in 3-02.4s with Adeyinka joined by Dustan, Exley and Clubb.

n The under 15 boys showed their strength in depth with a number of excellent performances. The sprint events were particularly high quality and Zachary Stapleton took a brace of 4th places, with 11.8s in the 100m and a pb of 24.4s in the 200m.

Tom Cheyne put in another good run to win the 80m hurdles in a pb of 13.3s.

In the B events Toisin Segun finished 2nd in the 100m in 12.3s. There was more middle distance success for Kyran Wilson, 1st in the 1,500m with 4-38.6s and Ben Musgrove ran well to win the B race in a pb of 4-44.9s.

In the field events there was a 3rd place for Paddy Price in the Shot, 9.11m with Matthew Tildesley taking the B event with a pb of 8.84m as well as finishing 2nd in the A Hammer with a 25.72m.

Price also won the B Javelin, behind Toisin Segun who finished 3rd A with a PB throw of 34.07m. The 4x100m relay squad of Stapleton, Cheyne, Segun and Tom Baillie claimed 2nd with a respectable 49.3s.

n The Under 15 girls won 4 from 11 events and 5 from 11 B events and took relay success in a good days work.

There were three victories in the field, with Simone Ager winning a difficult Long Jump, in 4.56m, Brittany Wood taking the Shot with 8.02m and Louise Hanby carrying on her excellent form in the Javelin, with a pb of 25.52m.

There was also a promising performance from Kiona McLennon, 3rd in the Discus with a pb of 22.80m.

In the B events Lizzie Muzimbiri won the Shot with 7.93m, Louise Hanby took the Discus with 20.25m and Tia Clues won the Long Jump with a leap of 4.38m.

On the track Simone Agar took 2nd in the 100m, in 12.7s and Brittany Wood was also 2nd in the 75m hurdles in 12.8s.

There were further superb runs by Lily Carmichael and Kirsty Goddard who were 1st A and B in the 1,500m, recording 4-59.1s and 4-59.6s respectively.

In the B events there was a win for Ella Bromley, 3-23.3s in the 800m and a promising 3rd for Constantia Liburd, a PB of 13s in the 75m hurdles.

The winning relay team comprised of Liburd, Ager, Flora Courtney and Sophie Henderson.

n The Under 13 boys also worked hard and Jay O’Leary recorded another excellent PB, winning the 75m hurdles in 13s.

There were also 2nd place finishes for Aiden Wardle, 13.8s in the 100m, Ewan Roberts 2m 30.9s in the 800m, Wesley Walcott, 4m 25cm in the Long Jump and Finn Hutton, 1m 30cm in the High Jump.

Good progress was made by Adam Searle who recorded an impressive PB of 5m 1s in the 1,500m. In the B events there were excellent performances from Thomas Haynes, 1st in the 200m clocking 28.9s and Joshua Faulds who won the 75m hurdles in 14.4s. The 4x100m relay squad were a close 2nd in 57.4s.

n The under 13 girls were again led by Milan Clues who won the High jump, with 1m 40cm and took a brace of 2nd places with equally high quality performances in the Long Jump, 4m 29cm and 70m hurdles, 12s.

Most improvement was seen from Laurone Ager, who knocked half a second from her pb in winning the 150m in 20.6s.

There was another impressive pb performance from Katie Print, 3rd with 10.7s in the 75m and more invaluable experience for Amy Walker who finished 2nd in the 1,200m, recording a PB of 4.16.3 and Poppy Carmichael, who was 3rd in the 800m with a pb of 2m 42s.

Top performer in the B events was Rhania Akii-Bua who took victories in the 75m with 11s and the 70m Hurdles with 12.8s, both significant pbs.

There was also an excellent performance from Ellie Shepherd who clocked 21.8s pb in winning the 150m B Race.

The 4x100m relay squad of Ager, Print, Shepherd and Clues convincingly won in an impressive 56.5s.

n The final league match takes place at Rugby on June 17.