Burge bags three as R&N shine in league

New houses
New houses
0
Have your say

Rugby & Northampton Athletic Club’s young stars combined to help the squad to joint-second in the latest Heart of England League meeting.

The under-11, 13, 15 and 17 teams produced a string of good results in the Division One fixture at Coventry on to tie with hosts Coventry Godiva while Stratford took the overall victory.

R&N’s male teams took second in their section with the age-group teams all performing well.

The under-11s, who operate outside the main scoring, took first place while the 13s and 15s finished second with the 17s third.

Sachin Thethy was a winner in the under-11 long jump B category with 3.8m – just 0.1m behind team-mate Luke Gosling who finished third in the A group.

The under-13s recorded double victories in the discus and 1500m with Ben Gidley (15.35m) and Alfie Bowers (15.21m) taking the honours in the A and B throws.

On the track, Ben Hope (4:59.1) and Isaac Thorman (5:01.7) were first over the line in their respective groups.

Bowers picked up another win in the shot with a throw of 5.96m and added third place in the 75m hurdles A race (13.5).

It was certainly the under-15s’ day as they picked up six individual victories and also won the 4x100m relay.

Thomas Haynes (2:18.3) and Rhys James (2:20.3) were first over the finish line in the 800m A and B races respectively with Harry Mason (13.0) claiming the 80m hurdles B honours.

Aidan Leeson (12.0) won the 100m A race, while Matthew Rushton (4:47.8) and Ethan Kent-Whittaker (4:55.6) led the way in the respective 1500m events.

The relay team of Joshua Faulds, Samuel Tait, Thomas Jasper and Leeson took the spoils with a time of 48.8.

Luca Franchi and Freddie Taylor were R&N’s two winners in the under-17 competition – Franchi taking the discus A with 36.39m while Taylor was first in the 100m hurdles A in a time of 14.9.

R&N’s females finished fifth in the team standings with the under-13s finishing fourth, the under-15s clocking in sixth and the under-17s taking fourth in the age group breakdowns.

In the separate competition, the under-11s took first place.

Megan Burge took a triple victory in the under-11s as she led the howler A (24.56), the long jump A (3.89m) and the 75m (11.5).

Zoe Gardner was also in form, winning the howler B (22.00), long jump B (3.4m) and 600m A (2.02.5).

Grace Hughes took victory completing the 600m B in 2.06.7.

Abigail Ward was a winner for the under-13s as she took first place in the 800m A race with a time of 2:39.5.

The under-13 4x100m relay team of Merrey, Green, Smith and Tutt placed sixth in a time of 61.0.

Amy Walker and Olivia White were the winners for the under-15s as they returned times of 5:12.1 and 5:13.6 to win the 1500m A and B races respectively.

Milan Clues bagged two wins for the under-17s by finishing first in the B catagories of both the discus (21.51m) and the shot (8.49m).

Kirsty Gooddard was also first over the finishing line as she took the 1500m B race in 5:05.7, while Emma Bond (4.59.3) was runner-up in the A race.