RUGBY: Daily Mail Schools results

Welcome to Daily Mail Schools Rugby News, the regular information service from the Rugby Football Union about the biggest schools knock-out cup competition in the world.

This season a record entry sees more than 1,100 school teams taking part in the Under-18 and Under-15 Cup competitions and dreaming of the chance to play in the finals day at Twickenham on April 1, 2009. For more information contact: Paul Bolton, RFU Regional Press Officer Midlands on 07966 102 495 or paul@bolton80.freeserve.co.uk

To keep up to date with results and draws from all competitions visit www.rfu.com

Warwick a work in progress says Nasey

Warwick School's director of rugby Mark Nasey is quietly optimistic of his side's prospects of another long run in the Daily Mail Under-18 Schools Cup.

Nasey guided Warwick to the Under-18 title two seasons ago and they reached the semi-finals last March before they were beaten by eventual winners Wellington College at Banbury RFC.

Only five members of that starting line-up remain this season but Warwick's Daily Mail Cup success has helped them strengthen their fixture list, playing standards are improving all the time and Nasey believes there is plenty more to come from his senior squad.

"I would describe us as a work in progress," Nasey said. "More so than in previous years just because we have a lack of experience in some key positions.

"But we do have some older boys who have done very well for us so far this season and we also have five players who have played for Warwickshire in the Midlands Under-18 Championship already this season."

Warwick's county quintet comprises captain and lock Steve Ewell, full-back Harry Gillespie, centre Sam Miller, fly-half James Astin and prop Josh Collier. All but Collier were involved in last season's semi-final squad.

Warwick are again benefiting from the coaching of former Samoa international centre Mike Umaga, now head coach of National Three North club Nuneaton, and Coventry's head coach Dave Addleton, a former hooker with the National One club, who works across the age groups at the school.

Warwick defeated Woodlands School from Coventry 53-3 in the first round of the Daily Mail and will now entertain Bishop Vesey GS from Sutton Coldfield, coached by former Bath back-row Zak Feaunati, in the second round on October 15.

"Our goal is to still be in the cup by Christmas," Nasey said. "If we can achieve that then, looking at the draw, then it is possible that we get John Cleveland College from the other side of our draw in the first game after Christmas which is exactly what happened last season.

"But we've got some potentially tricky matches ahead of us if we are going to stay in the competition."

Daily Mail Under-18 Schools Cup, first round results (Midlands):

King Edward VII School, Melton Mowbray 11 Leicester GS 12, Ashby School 7 John Cleveland Community College 57, Wellingborough School w/o v Beauchamp College, King Edward VI College, Nuneaton 10 Lutterworth College 25, Oakham School 61 The Robert Smythe School 11, De Lisle Catholic Science College w/o v Welbeck Defence Sixth Form College, Coundon Court School 10 Wyggeston & QE I College 29, Northampton School for Boys 49 King's School, Peterborough 3, Bishop Stopford School 17 Campion School, Bugbrooke 10, Brooke Weston TC w/o v Caroline Chisholm School, Moulton College W/O v Guilsborough County CS, Wrenn School 17 Wootton Upper School 3, Stratton School 25 Sharnbrook Upper School 17, Biddenham Upper School 0 Bedford Modern School 49, Cedars Upper School 12 Luton Sixth Form College 10, Spalding GS w/o v Bourne GS, Hinchingbrooke School 7 Prince William School, Oundle 35, King Edward VII School, Kings Lynn 3 Wymondham College 17, Gresham's School 57 Fakenham HS & College 0, Wymondham HS 7 Norwich School 48, Langley School, Norwich 29 East Norfolk College 0, St Felix School 5 Thomas Mills HS 24, Bungay HS 10 West Suffolk College 50, Warwickshire College of FE 0 Solihull Sixth Form College 22, Bablake School w/o v Archbishop Grimshaw RC School, Warwick School 53 Woodlands School 3, King Edward VI Camp Hill 5 Bishop Vesey GS 45, Solihull School 48 Alcester GS 5, Queen Mary's GS, Walsall 10 King Edward VI School, Aston 19, King Edward VI, Five Ways w/o v Cheslyn Hay Sports College, King Edward VI, Lichfield 25 King Edward's, Birmingham 19, Evesham HS 0 Hereford Sixth Form College 50, Hereford Cathedral School 19 The Chase, Malvern 5, Haybridge HS 0 King's Worcester 50, Old Swinford Hospital School 52 Malvern College 17, Prince Henry's HS, Evesham 0 Worcester VI Form College 50, King Edward VI School, Stratford 29 Worcester RGSAOS 7, Kenilworth School 17 King Henry VIII, Coventry 22, Lawrence Sheriff School 48 Princethorpe College 12, Abbotsholme School 8 Walton HS 3, Friary School, Lichfield 15 John Taylor HS 15 (Friary School won on more tries rule), Derby Independent GS 3 Newcastle-under-Lyme School 24, QEGS Ashbourne 3 St Joseph's College, Stoke 13, Lady Manners School w/o v Carlton le Willows School, Nottingham HS w/o v Lichfield Cathedral School, Adams GS 23 Telford College of Art and Technology 5, Ellesmere College 50 Wrekin College 0, Arnold Hill School 7 Manor School 35, Worksop College 50 The Magnus C of E School 0, Mount St Marys College 59 Wath CS 5, Hall Cross School w/o v De Aston School, John Leggott Sixth Form College w/o v Toll Bar Business and Enterprise College, King's School, Grantham w/o v Voyager School, The Priory LSST 23 Lincoln Minster School 12, St Columba's College 48 St Edmund's School, Ware 17, Beaumont School 24 v Tring School 7, St George's School, Harpenden 50 Broxbourne School 3, Dame Alice Owen School 15 Hitchin Boys' School 13, Verulam School 10 The Leventhorpe School 11, Parmiter's School 33 Queen's School, Bushey 12, Richard Hale School 29 Rickmansworth School 3, Roundwood Park School 26 The Knights Templar School 12.

Second round draw (Midlands):

Leicester GS v John Cleveland Community College, Wellingborough School v Lutterworth College, Oakham School v De Lisle Catholic Science College, Wyggeston & QE I College v Northampton School for Boys, Bishop Stopford School v Brooke Weston TC, Moulton College v Wrenn School, Stratton Upper School v Bedford Modern School, Cedars Upper School v The Samuel Whitbread Community College or Redbourne Upper School, Spalding GS v Prince William School, Oundle, Wymondham College v Gresham's School, Norwich School v Langley School, Norwich, Thomas Mills HS v West Suffolk College, Solihull Sixth Form College v Bablake School, Warwick School v Bishop Vesey GS, Solihull School v King Edward VI, Aston, King Edward VI, Five Ways v King Edward VI, Lichfield, Hereford Sixth Form College v The Chase, Malvern, King's School, Worcester v Old Swinford Hospital School, Worcester Sixth Form College v King Edward VI School, Stratford, King Henry VIII, Coventry v Lawrence Sheriff School, Abbotsholme School v Friary School, Lichfield, Newcastle-under-Lyme School v St Joseph's College, Stoke, Lady Manners School v Nottingham HS, Adams GS v Ellesmere College, Manor School v Worksop College, Mount St Mary's College v Hall Cross School, William Farr School or Loughborough GS v John Leggott Sixth Form College, King's School, Grantham v The Priory LSST, St Columba's College v Beaumont School, St George's School, Harpenden v Dame Alice Owen School, The Leventhorpe School v Parmiter's School, Richard Hale School v Roundwood Park School. Ties to be played on ore before October 15.

Bishop's celebrate England sevens call-ups

Bishop of Hereford's Bluecoat School are celebrating the inclusion of two of their former pupils in the provisional England sevens squad for this season World Cup in Dubai.

Flanker Guy Thompson and scrum-half Ollie Frost were both named in a 26-strong training squad for next March's event and began their preparations at the Lensbury Club in London this week.

Thompson, who captain Cardiff-based UWIC last season, has now joined Guinness Premiership club Gloucester while Frost, who is three years younger, plays for Worcester Warriors.

"It's quite a remarkable achievement to have two players from a state school in an England squad and one that we are very proud of," said Steve Bradley, Bishop's head of rugby.

The selection of Thompson and Frost continues a remarkable success story for Bishop's who also produced cott Bemand, the Bath and former Leicester Tigers and Harlequins scrum-half, who toured Australia with England's senior squad two years ago.

Bishop's have regularly reached the latter stages of the Daily Mail Under-15 Schools Cup and they face a trip to Malvern College on October 16 in this season's third round after a 22-0 win at Bishop Perowne School last week.

"The forwards played really well but Bishop Perowne gave us a hard game," Bradley said.

Three members of the Bishop's side - French number eight Aramis Gravill, openside flanker Tom Knowles and wing Will Pennell - are members of the Worcester Warriors Elite Player Development Group but Bradley describes his squad as "a good, hard-working unit."

The side lost just two games last season at Under-14 level against Bromsgrove and Warwick and came close to ending Monmouth's three-year unbeaten record earlier in the season.

Bishop's led 10-0 at one stage but then made a raft of substitutions and were eventually edged out 12-10.

Daily Mail Under-15 Schools Cup:

Second round results (Midlands):

Carres GS 24 Manor School 7, Bedford School 51 Sandy Upper School 0, Norwich School 39 Wymondham HS 5, Wrenn School 0 Wellingborough School 19, Sawtry College 7 Abbey College 10, Stowe School 15 Royal Latin School 5, Princethorpe College 3 Warwick School 19, Ellesmere College 50 Sir John Talbot TC 8, Bromsgrove School w/o v The John Kyrle HS, King Edward VI, Five Ways 7 King Edward VI, Camp Hill 29, Fairfax School 10 Adams GS 43, Bishop Perowne School 0 Bishop of Hereford's Bluecoat School 22, King Edward VI, Aston 51 Haybridge HS 10, Northampton School for Boys 22 Bablake School 18, Woodlands School 17 Solihull School 12, Friary School, Lichfield 13 King Edward VI, Lichfield 14, Hitchin Boys' School 12 St Mary's Catholic School , Bishops Stortford 15, Arnold Hill School 27 Lady Manners School 17, Stamford School 54 Kings School, Grantham 12, Biddenham Upper School 7 Samuel Whitbread Community College 57.

Third round draw (Midlands):

Carres GS v Ecclesbourne School, Trent College v George Spencer School, Bedford School v Redbourne Upper School, Nottingham HS v Oakham School or Selston Arts & Community College, Flegg HS v Gresham's School, Wymondham College v Norwich School, Wellingborough School v Abbey College, Perse School v Thomas Clarkson Community College, Stowe School v William Parker School, Warwick School v The Robert Smythe School, Rugby School v King Henry VIII, Coventry, King Edward VI School, Stratford v Rawlett Community Sports College, Tamworth or Queen Mary's GS, Walsall, Denstone College v Codsall HS, Ellesmere College v Charlton School, Church Stretton CS v King's School, Worcester, Bromsgrove School v King Edward VI, Camp Hill, Adams GS v St Joseph's College, Stoke, Bridgnorth Endowed School v Old Swinford Hospital School, Malvern College v Bishop of Hereford's Bluecoat School, King Edward's Birmingham v King Edward VI, Aston, Uppingham School v Loughborough GS, Northampton School for Boys v John Cleveland Community College, Woodlands School v Arden School, Bishop Vesey GS v King Edward VI, Lichfield, St Mary's Catholic School, Bishop's Stortord v Tring School, St Edmunds College, Ware v Beaumont School, The Leventhorpe School v Berkhampsted Collegiate Prep School, St Geoerges School, Harpenden v Hockerill Anglo-European College, The Leys School v Oundle School, Arnold Hill School v Stamford School, Prince William School, Oundle v The Samuel Whitbread Community College, Sharnbrook Upper School v Wootton Upper School. Ties to be played on or before October 15.